BARINAKLAR ZİYARETLERİMİZ

HAÇİKO Barınak Turu Başladı!

        

Kapalı Kapı ve Demirler Arkasındaki Canlara Gidiyoruz.

Türkiye’de Girmedik, Denetlenmedik Barınak Bırakmayacağız!

 

BAKIRKÖY BARINAĞI

En temiz barınaklardan biri. Zeminler beton ancak üstleri ayrı bir materyelle kaplı. Yasaklı ırklar daha geniş odalara konmuş; fazla gürültü (!) çıkarmasınlar diye yasaklı ırkların tamamı barınağın farklı yerlerinde konumlandırılmış.  Ziyaretçilerin tek başlarına gezmeleri yasak; mihmandar eşlik ediyor. Çok büyük sıkıntıysa gittiğimizde ne barınak yetkilisinin ne de veteriner hekimlerden (3 kişi) hiçbirinin barınakta bulunmaması; akut durumda hasta geldiğinde acilen yardım alınamayacağı anlamına geliyor. (Bu SM ve bize gelen şikayetlerin başında geliyordu). Gözlemlerimiz Belediye Veteriner İşleri Müdürü ile paylaşıldı

BEYKOZ BARINAĞI

Gözlemlerimiz son derece kıt kaynakla yürütülmeye çalışıldığı, 20’nin üzerinde yasaklı ırk köpek olmasına rağmen 4 tane tedavide köpek bulunması; çok hırçın köpeklerin küçük kafeslere hapsedildiği (fotolar aşağıda); diğer yandan kafeslerin temiz su kaplarının pırıl pırıl olması. Sadece kedi kısırlaştırılması yapıldığı köpeklerin ise Kısırkaya’ya gönderildiği. İki veteriner görev başındaydı (biri belediyenin diğeri burayı işleten BiyoPest şirketinin veterineri). Not: Şu anda barınak iki aylık süre için tadilat nedeniyle kapatıldı. Tüm hayvanlar Kısırkaya Barınağı’na alındı. Oradaki akibetlerini takip ediyor olacağız.

KADIKÖY BARINAĞI

Hayvanseverlerin yoğun olduğu ilçelerden biri olan Kadıköy, barınağı ile de oldukça çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor. Teknik ekipman ve klinik olarak Ataşehir Belediyesi’ne de destek veren barınakta çok sayıda gönüllü barındırılan hayvanları gezdirmeye, sevgi paylaşımına ve beslemeye geliyor. Kafesler geniş; çok sayıda köpeğin de özel kulübeleri var.

Özellikle yaz ayları için gölgelikler ve daha pırıl pırıl olması gereken su kapları ihtiyaçları göze çarpıyor.

Kadıköy gibi sahil ilçelerinde beklenilen daha çok sayıda deniz canlısı ve kuşları için özel yer ve ekipman tavsiyelerimizi iletiyor olacağız.

ATAŞEHİR BARINAĞI

Teknik ekipman ve klinik olarak tamamen Kadıköy Barınağı’na muhtaç olan bu barınak aslında yeterli teknik ekibe sahip. Az sayıda deniz kuşlarını da barındıran barınakta temel eksiklik yer tahsisi olarak görünüyor. Kısıtlı sayıda hayvan için yer olarak Kadıköy Barınağı’ndan destek veriliyor. Boş (!) vakitlerinde çalışanların voleybol oynamaları ve bunu yetkili çalışanın da onaylaması enteresan bir gözlemdi. Bu barınak öncelikli gözleme gideceğimiz barınaklardan biri olacak elbette.