Farkındalık Çalışmalışmalarımız

Haçiko olarak her sene yaptığımız Bir Kap Su Bir Kap Mama çalışmalarına ek olarak yıllar içerisinde toplumda hayvanseverlik bilincini arttırmayı hedefledik.

Aşağıda yaptığımız ses getiren bazı çalışmalara da yer verdik, güncel farkındalık çalışmalarımız için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz. .

Minik Dostlar İş Arıyor

Grey Ajans ile ortak bu projemizde işyerlerine onların da ofis ortamlarındaki verimliliği çok arttıracak bir çağrı yaptık.

Bu reddedilmesi güç çağrımızda her işyerine bir sokak hayvanı sahiplenmeleri yönünde seslendik. Zira Michigan Üniversitesi’nde gerçekleştirilen araştırmalara göre, köpeklerin olduğu ofislerde motivasyon ve verimlilik yükseliyor. Grey ajansı ile reklam filmi ile desteklediğimiz ve Beyazıt Öztürk’ün seslendirme yaptığı bu projemizde barınaklardaki sokak canları için bir Linkedin hesabı açarak şirketlerin onları sahiplenmesini sağladık.

İyilik Minibüsü

Zeytinburnu-Bakırköy hattında minibüs şoförlüğünü̈ yapan Mehmet Şirin Çiçek, minibüsünü̈ sosyal sorumluluk görselleriyle donatarak yolcularının bilinçlenmesini ve farkındalık yaratmayı sağlamaktadır. Kadına yönelik şiddet, çocuk işçiliği, otizimli çocuklar,doğayı koruma ve hayvanlara yönelik farkındalık başta olmak üzere birçok konuda bilgilendirici afiş asarak sosyal sorumluluk çalışması yapmaktadır. HAÇİKO Derneği ve Genç HAÇİKO olarak bu farkındalık çalışmasından dolayı Mehmet Şirin Çiçek' e çok teşekkür eder, bu Iyilik Minibüslerinin artması için çalışma yapacağımızı bildiririz.

Faytonlar

Ülkemizde hayvan hakları ve onların korunmasıyla ilgili tüm boyutlarda çalışan, gönüllüler ve bağışlar sayesinde binlerce cana destek olan ve olmaya devam edecek olan Hayvanları Çaresizlik ve İlgisizlikten Koruma Derneği, HAÇİKO,  Adalardaki faytonlara koşulan atların geleceğini merak ediyor. Adalara elektrikli faytonların gelmesiyle, atların yıllardır çektiği eziyet sona erdi ve biz bu çalışmalarından dolayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ancak artık faytonları çekmekte kullanılmayacak olan atların geleceği ile ilgili olarak da kamuoyunun bilgilendirilmesini istiyoruz.

 

Önce karantina altına alınan bu atlar, İBB tarafından “ücretsiz olarak tarım ve hayvancılığın desteklenmesi için her türlü faaliyette kullanılmak üzere” satın alınmıştır. Bursa’da daha önce örneği görülen ayıların sokaklardan kurtarılarak doğal yaşam ortamlarına bırakılması gibi bir çalışmanın Ada atları için de yapılmasını istiyoruz. Atlar doğal yaşam ortamlarına ve özgürlüklerine kavuşturulmalıdır. Haçiko olarak Ada atlarının durumunun takibinde olacağız.

Kürk Protestosu

Haçiko olarak kürk ve deri ürünlerine karşı duruşumuz kurulduğumuz günden beri devam etmektedir. Bu konuda hem ünlü isimlerin desteğini aldık hem de farkındalık ve sesimizi duyurma çalışamaları yaptık. Konu ile ilgili Nişantaşı’ndaki eylemimizi Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Kamuspotu

Toplumu sokak hayvanları konusunda bilinçlendirmek amacıyla çekilen kamu spotumuzda Barış Kılıç ve İnci Türkay kamera karşısına, Yetenek Sizsiniz birincisi Max ile geçti. Murat Şeker’in yönettiği kamu spotumuz hem de farkındalık yarattı hem de Doğa Koleji’nin de destekleriyle sokak canlarına mama dağıtımına vesile oldu. Kamu spotunda; sokaklarda yaşam savaşı veren sokak canlarına dikkat çekerek sokaklarda barınacak yerlerinin olmadığı ve yaşamlarının ufak dokunuşlarla değiştirilebileceği anlatılıp, farkındalık yaratmayı hedefledik.