Sakın Dökmeyin!

, Mart 21, 2017

DEHA, bitkisel yağların toplanması işlemini ulusal bir sorumluluk kapsamında büyük bir proje olarak görmektedir. Bu kapsamda HAÇİKO Derneği ile ortak bir çalışma yürütülmekte. DEHA toplanan yağların karşılığında sokak hayvanlarının gıda ve tedavileri konusunda HAÇİKO Derneği’ni desteklemektedir. HAÇİKO Derneği’ne özel Alo Atık hattını (0800 261 91 08 veya 0216 415 22 74) arayarak, sokak hayvanlarına yardımda bulunabilirsiniz…

Bitkisel Atık Yağların Zararları Nelerdir

Son zamanlarda ülkemizde yağda kızartılmış patates ve diğer yiyeceklerin kullanımında önemli artışlar olmuştur. Bu artışın sonucu kullanılmış bitkisel yağ atıkları da artmıştır. Bitkisel atık yağların kalorileri çok yüksektir. Bu atık yağlar, suya, kanalizasyona döküldüğü zaman su yüzeyini kaplar, su sistemine zarar verir, havadan suya oksijen transferini önler, zamanla suda bozunarak sudaki oksijenin tükenmesini hızlandırır. Atık su arıtma tesisinin işletme maliyetini artırır. Atık su kanal borularına yapışarak boru kesitinin daralmasına ve tıkanmasına neden olur. Kullanılmış bitkisel yağlar atık su kirliliğinin %25 ini oluşturmaktadır. Denize, akarsuya ve göle ulaşan bitkisel atık yağlar, kuşlara, balıklara ve diğer canlı türlerine zarar vermektedir. Yukarıda sıralanan olumsuzluklardan dolayı gelişmiş ülkelerde ve ülkemizde kullanılmış bitkisel yağların kanalizasyona, yüzeysel sulara dökülmesi yasaktır. Bu tür yağların kanala dökülmesi önlendiği için gelişmiş ülkelerde atık suların kirlilik yükü Türkiye’deki evsel atık sulara göre daha düşüktür.
Çöpe dökülen atık yağlar çöp depolama alanında sık sık yangın çıkmasına neden olmaktadır. Çöp depolama alanı işleticileri kızartma yağlarının çöpe karışmamasını isterler. Kullanılmış yağlar yer altı sularının kirlenmesine neden olabilir. Kirlenen yer altı sularını temizlemek çok çok pahalı ve zordur. Yer altı suları her ülke için önemli bir içme suyu kaynağıdır.

Atık yağların rengi siyaha yakındır ve kanserojen polar maddeler içerir. “Birçok izinsiz şirket bu yağları toplayıp sadece damıtarak ve kanserojen kimyasallarla rengini açarak, yüzde 10 oranında da temiz yağ ile karıştırarak piyasaya sunuyorlar.

YAĞLAR defalarca kullanıldığında polar sayısı yükselir ve kanserojen madde haline gelir. Kullanılmış yağ kesinlikle bekletilmemelidir . bekleyen yağ oksitlenir ve bağışıklık sistemimize zarar verir.

Turkiye ‘de Tahmini toplanması gereken atık yağ potansiyeli yıllık 350 bin ton, toplama potansiyeli 15 bin ton civarındadır.

Bu nedenle vatandaş olarak Toplumsal projeler oluşturarak, çevremizdeki kişileri atık yağlar hakkında bilgilendirmeliyiz. Bitkisel ve hayvansal atık yağların toplanmasında, zaman ve enerji kaybına neden olmamak için, toplama merkezleri oluşturmalıyız. Ve geri dönüşümünü sağlamalıyız.

NEDEN DÖKMEMELİYİZ?

Su kaynaklarımızı korumak için,
Canlı hayatın devamlılığını sağlamak için,
Şehrimizin su ve kanalizasyon sistemine zarar vermemek için.
Ülke ekonomisine katkı için.
Biz kimiz?

Taşyapı Holding’in bir iştiraki olan DehaBiodizel olarak Türkiye’deki toplanabilen atık yağın yüzde 50’sinden fazlasını topluyoruz. 28 ilde deposu bulunan şirketimiz 250 kişiye istihdam sağlıyor. Tamamı firmamıza ait 110 Lisanslı araçlarımız, 28 geçici depolama alanlarımız artı 1 fabrika ile Türkiye genelinde 81 ilde Bitkisel Atık Yağ toplama hizmeti vermekteyiz. Resmiyette toplanabilen Bitkisel Atık Yağ miktarı ortalama 15.000 ton Türkiye genelinde Deha olarak yıllık ortalama topladığımız Bitkisel Atık Yağ miktarı 9.500 ton olarak belirlenmiştir.

Firmalardan alınan atık yağlar ve geri kazanımı konusunda düzenlenen ulusal atık taşıma formları ve yapılan üretimlerle ilgili bilgilerde bu kapsamda düzenli olarak bakanlığa bildirilen raporlar içerisinde yer almaktadır.

Ülkemiz açısından son derece önemli gördüğümüz ve yönetmelikçe tehlikeli atık kabul edilen bitkisel atık yağların çevresel bir problemden çevresel bir avantaja çevrilmesi bugüne kadar istenildiği biçimde yapılamamış ve maalesef atık bitkisel yağların çok sembolik bir kısmı toplanabilmiştir.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir