Barınak Ziyaretleri

Barınakların durumunu iyileştirmek adına her ay düzenli barınak ziyaretleri düzenliyoruz. Bu ziyaretlerde gönüllülerimizde bize eşlik ediyor ve normalde denetlenmeyen barınakları HAÇİKO olarak denetliyoruz. Buradan aldığımız notları, iyi-kötü geliştirilmesi gerektiğini düşündüklerimizi de not edip yetkili mecralara ulaştırmayı ihmal etmiyoruz. Sizin de beraber gidelim dediğiniz bir barınak var ise veya Haçiko denetlemesini istediğiniz barınak var ise bize ulaşabilirsiniz.

Ümraniye Barınağı

Ümraniye Barınağı çok geniş bir alana kurulu değil maalesef. Yaptığımız incelemeler doğrultusunda genel olarak temiz ve düzenli olduğunu söyleyebiliriz. Minik can dostlarımız ırk cins ve boyut olarak ayrılmış olup mama ve ilaç sıkıntısı bulanmamakta. Ayrıca barınakta bir veteriner hekim tam zamanlı olarak görev yapıyor. Barınakta kısırlaştırma işlemi de randevulu olarak hizmet vermekte salı ve perşembe günleri ameliyat günü. Ümraniye barınağında tadilat sürmekte tadilat sonrası tekrar ziyaret edeceğiz.

Üsküdar Barınağı

Üsküdar barınağı Ümraniye barınağı ile bitişik bir konumda. Veteriner işleri müdürü Ömür bey bu ziyaretimizde bize eşlik etti. Çok büyük bir barınak olmamasına rağmen ve az sayıda can dostumuzun bulunması sebebiyle temiz ve barınakta bulunan çocukların bakımlı olduğu söylenebilir. Tıpkı Ümraniye barınağında olduğu gibi burada da mama ve ilaç sıkıntısı olmadığını belirtti Ömür Bey. Dikkatimizi çeken minik dostlarımız bazılarının altında palet olmamasıydı bu eksikliği gideceklerini söylediler takibini yapıyor olacağız.

Beyoğlu Barınağı

Gözlemleriniz şunlar oldukça küçük bir barınak toplam kafes sayısı 6 ve maalesef küçük bir barınak olmasına rağmen köpek sayısı biraz fazla geldi bize görevli kişi kısırlaştırma ve tedavi yaptıklarını ondan sonra doğal ortamına bırakıldığını söyledi. Aynı zamanda ufak bir odayı kedi barınağı olarak ayırmışlar fakat bize yeterli gelmedi sosyal  medya üzerinden takibe aldığımız barınağı pandemi geçtikten sonra tekrar ziyaret edeceğiz.

Tepeören İBB Barınağı

Barınak çok büyük bir alana kurulu. Ziyaretimiz boyunca bize eşlik eden görevli enteresan bir şekilde sadece 2 kafes gösterdi 1. kafes engelli canlar 2 kafes cins hayvanlar. Kapalı alanlara girmek istediğimizi söyleyince ne yazık ki özel izne tabii olduğunu ve gösteremeyeceğini belirtti ok fazla hayvan olduğunu belirtti buraya gelen bütün hayvanların tedavi edildiğini ve kısırlaştırıldığı söylendi. En kısa zamanda ziyaret edeceğimiz barınakların başında geldiğini belirtmek isteriz.

Yedikule Özel Hayvan barınağı

TEBCETELEM ile beraber gerçekleştirdiğimiz bir özel barınak sahibi olan MERAL OLCAY bize barınağın her yerini gezdirdi banka kendilerine mama desteğinde bulundu. İçerde çalışan çok fazla gönüllü olduğunu gözlemledik  gerek köpeklerin gezdirilesi ve temizlik için. İçinde bir shop ve cafe bulunmakta gelirde tamamen oradaki canlara dönmekte. İçerisinde ayrıca bir klinik mevcut toplam can sayısı 3500 olduğunu söylemek isteriz.

Bakırköy Barınağı

En temiz barınaklardan biri. Zeminler beton ancak üstleri ayrı bir materyalle kaplı. Yasaklı ırklar daha geniş odalara konmuş; fazla gürültü (!) çıkarmasınlar diye yasaklı ırkların tamamı barınağın farklı yerlerinde konumlandırılmış.  Ziyaretçilerin tek başlarına gezmeleri yasak; mihmandar eşlik ediyor. Çok büyük sıkıntıysa gittiğimizde ne barınak yetkilisinin ne de veteriner hekimlerden (3 kişi) hiçbirinin barınakta bulunmaması; akut durumda hasta geldiğinde acilen yardım alınamayacağı anlamına geliyor. (Bu SM ve bize gelen şikayetlerin başında geliyordu). Gözlemlerimiz Belediye Veteriner İşleri Müdürü ile paylaşıldı

Beykoz Barınağı

Gözlemlerimiz son derece kıt kaynakla yürütülmeye çalışıldığı, 20’nin üzerinde yasaklı ırk köpek olmasına rağmen 4 tane tedavide köpek bulunması; çok hırçın köpeklerin küçük kafeslere hapsedildiği (fotolar aşağıda); diğer yandan kafeslerin temiz su kaplarının pırıl pırıl olması. Sadece kedi kısırlaştırılması yapıldığı köpeklerin ise Kısırkaya’ya gönderildiği. İki veteriner görev başındaydı (biri belediyenin diğeri burayı işleten BiyoPest şirketinin veterineri). Not: Şu anda barınak iki aylık süre için tadilat nedeniyle kapatıldı. Tüm hayvanlar Kısırkaya Barınağı’na alındı. Oradaki akıbetlerini takip ediyor olacağız.

Kadıköy Barınağı

Hayvan severlerin yoğun olduğu ilçelerden biri olan Kadıköy, barınağı ile de oldukça çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor. Teknik ekipman ve klinik olarak Ataşehir Belediyesi’ne de destek veren barınakta çok sayıda gönüllü barındırılan hayvanları gezdirmeye, sevgi paylaşımına ve beslemeye geliyor. Kafesler geniş; çok sayıda köpeğin de özel kulübeleri var.

Özellikle yaz ayları için gölgelikler ve daha pırıl pırıl olması gereken su kapları ihtiyaçları göze çarpıyor.

Kadıköy gibi sahil ilçelerinde beklenilen daha çok sayıda deniz canlısı ve kuşları için özel yer ve ekipman tavsiyelerimizi iletiyor olacağız.

Ataşehir Barınağı

Teknik ekipman ve klinik olarak tamamen Kadıköy Barınağı’na muhtaç olan bu barınak aslında yeterli teknik ekibe sahip. Az sayıda deniz kuşlarını da barındıran barınakta temel eksiklik yer tahsisi olarak görünüyor. Kısıtlı sayıda hayvan için yer olarak Kadıköy Barınağı’ndan destek veriliyor. Boş (!) vakitlerinde çalışanların voleybol oynamaları ve bunu yetkili çalışanın da onaylaması enteresan bir gözlemdi. Bu barınak öncelikli gözleme gideceğimiz barınaklardan biri olacak elbette.