Sizinle Paylaştıkalarımız

Azra Kohen:

Yer İtalya, hamileyim, kontrole gitmişim.
Doktor, beni görünce merakla sordu, “Kızım sen çocukken nerede yaşadın?” Sorunun ne anlama geldiğini anlamadığımı söyleyince, kanımdaki antikorun fazlalığından, buhran çıksa kanımın aşı olarak kullanılacak seviyede bir sürü farklı virüs ve bakteri için antikor üretmiş olduğumdan, kardiyovasküler sistemimin alerjik reaksiyonları yenecek halinden, kan basıncımın ne kadar düşük olduğundan ve bunun damarlarıma nasıl güç vermiş olduğundan, sokakta pislik yesem sarsılmayacağımdan, hamileyken bile dünyanın her yerinde istediğim gibi rahat edeceğimden bahsetti doktorum.
Avrupa’da pek görülen bir durum değilmiş bu. İnsanların kanı hiç geçirmedikleri hastalıklardan uzakta oldukça sadeymiş.
O gün tahlillerime baktım, bir sürü virüs ile savaşmış ve savaşı kazanmış bir beden de ne varsa ben de varmış, fark ettim.
Neden acaba diye düşündüm ve başladım araştırmaya. Sonunda anladım:
Hayvanlar!
Çocukken sokak hayvanları ile olan yakın temasım sayesinde hayat beni bir sürü antikor ile ödüllendirmiş! Ciddi söylüyorum, sokakta beslediğim hayvanlarla yakın temasta olmak beni güçlendirmiş!
Bir hayvanı beslemek istediğinde
“Aman dokunma pistir!” Diyen bir annem olmadı, “dokunduktan sonra sakın ellerini ağzına götürme, kesin yıka ki, hayvanda parazit varsa sana da geçmesin.” Diye öğreten bir annem oldu. İşte annemin yaklaşımı sayesinde o hayvanlardan belirli dozlarda aldığım virüsler bedenime resmen aşı olmuş!
O zaman anladım, dünyanın ücra köşelerine seyahat ederken hastalanan bir sürü arkadaşımın yanında neden bana hiçbir şey olmuyordu... Çünkü hayvanlara olan sevgimin karşılığını sağlık olarak vermişti hayat.
Çocukken hayvanlar ile yaşayan insanlar işte bu yüzden daha sağlıklı oluyor. Bu konu ile ilgili o kadar araştırma var ki, buyurunuz bir tanesini profilimdeki linke koydum, lütfen okuyunuz.
Evinize hayvan alamıyorsanız bile, sokakta yaşaması için bir kaç tanesine yardım etmeniz bile yeterli.
Bir sokak köpeğinin ortalama ömrünün 2 yıl olduğunu unutmayın. Doğuyorlar, acı çekiyorlar ve ölüyorlar... Sizin göstereceğiniz ilgi hem sizin hem de onun hayatını çok güzel etkileyebilir. Hayata verdiğimiz her emek bize iyilikle geri dönecek."

Azra Kohen
Yaşasın hayvanlarla içiçe hayat.