Haçiko Çocukları

Kuyu

Beykoz’da kaçak sondaj kuyusuna düşen ve 15 gün sonra, büyük uğraşlar sonucu mucizevi bir şekilde düştüğü 70 metre derinliğindeki dar kuyudan çıkarılan Kuyu köpeğin kurtarma çalışmalarında HAÇİKO da yer almıştı. Kuyu, ölümcül olduğu bilinen kanlı ishal tedavisi devam ederken İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü tarafından  HAÇİKO Derneği’ne sahiplendirildi.

 

Türkiye'nin adeta kurtarılması için seferber olduğu 'Kuyu' köpeğin kendilerine teslim edildiği sırada kamuoyuna bilgi veren HAÇİKO kurucu başkanı Ömür Gedik: “Kuyu, 14 Şubat Sevgililer günü gecesi kuyudan çıkarıldı. Çıktıktan sonra yolculuğu yine biraz engebeli geçti. İtfaiye sahiplendi. Daha sonra kanlı ishal hastalığına yakalandı. İlk tedavisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafında yapıldı. Tedavisi devam ederken bir derneğe sahiplendirmek istediler. Bizi aradılar, HAÇİKO Derneği bu tedaviyi ve bu sorumluluğu üstlenir mi dediler? Bizim için gerçekten kolay bir karar değildi. Gerçekten ölümle pençeleşen ve bütün Türkiye’nin sevgi odağı olan bir hayvan bize gelecekti.

Bu sorumluluğu almayı kabul ettik. Kuyu’nun tedavisini üstlendik. Ve sonrasında onunla uzun süreçli yolculuğa çıktık. 3-4 ay karantinada kaldı. Kuyu üzerinde yurt dışından getirdiğimiz tedavi protokolleri uygulandı. Biraz zor bir süreçti. Hem bizim için hem Kuyu için çünkü her şey olabilirdi. Fakat Kuyu nasıl ki kuyudan çıktı ve Türkiye ile insanlarla kucaklaştı. Kanlı ishali de atlatarak tekrar hayata döndü. İkinci ölüm kalım savaşını da başarmış oldu. Şu anda başkanı olduğum HAÇİKO Derneği’nin himayesinde. Kocaman bir oyun alanın olduğu yerde mutlu, mesut yaşıyor. Erkek köpeklerde değil de dişi köpeklerle iyi anlaşıyor. Mama agresyonu var. Ve kuyuya neden düştüğünü anlıyoruz bu süreçte çok yaramaz. Bir dakika durmuyor. Neşe dolu, hayat dolu bir köpekle birlikte olduğumuz için Türkiye’yi bir sevgi yumağında bir araya getirdiği için büyük bir mutluluk duyuyoruz” dedi.

Fındık

Gelen ihbarlar doğrultusunda, Bursa Bölge Adliyesi Mahkemesi çevresindeki kulakları kesilmiş şekilde bulunan Fındık'ımız, Bursa Temsilcimiz Zeynep Hanım gözetiminde tedavi için Akademi Hayvan Hastanesi'ne kaldırılmıştı. Tedavisi tamamlanan Fındık'ımız şimdiki durumu çok iyi olup, Bursa Temsilcimiz Zeynep Hanım ve Merafet Hanım gözetimindeki Pati Sev Sevgi Evi'nde yaşamını sürdürüyor. Haçiko çocuklarımız arasında giren Fındık’a bu caniliği gerçekleştirenler hakkında suç duyurusunda bulunduğumuzu ve hukuki süreci sonuna kadar takip ettiğimizi tüm kamuoyuna bildiririz.

Evlat

Tarih Ağustos 2019 yine sokak hayvanlarına yapılmış bir vahşetle karşılaştık. Sakarya’da bir evlat şiddete uğramış, işkence görmüş ve üzerine bıçakla “it” yazılmıştı. Sosyal medyada da yer bulan bu vahşet kanımızı dondurdu ve Haçiko olarak önce Sakarya Temsilcimize gelen ihbarla Evlat’a ulaştık. İlk müdahaleleri yapıldı. Gerekli ilaç tedavisine başlandı. Ama evladımızın çok daha fazlasına ihtiyacı vardı.

Bacakları ve kemikleri kırıktı ve ameliyat olması gerekiyordu.Bunun üzerine acil bir şekilde İstanbul’a getirdiğimiz Evlat’ın tedavisine başladı. Haçiko ile beraber Medikal Park veteriner hekimleri Evlat’ın uzun ve riskli süren ameliyatını gerçekleştirdi. Ameliyat sonrası uzun bir rehabilitasyon süreci başladı. Duygusal ve fiziksel şiddetin etkilerinin hafiflemesi zaman alacaktı. Bu iyileşme sürecinde prostat ameliyatı da olması gerekti. Bu ameliyat sırasında da kısırlaştırması yapıldı. Tüm bu süreç sonrasında da bir çiftliğe yerleştirilerek yeni, huzurlu hayatına başladı.

Sevenlerinin, Haçiko’ya destek veren gönüllülerin, bağışlarınız ve canı gönülden çalışarak emeklerini esirgemeyen veterinerlerimizin sayesinde bugün Evlat çok mutlu. Hala yürümesi bozuk ve hala çok korkak. Ama artık sevgiyle bakıldığı, diğer köpek arkadaşlarıyla sosyalleştiği bir yaşantısı var. Evlat bizim. Sokaklardaki tüm hayvan dostlarımız bizim canlarımız. Evlat bu canlardan sadece biri.

 

İlgi, sevgi ve bağışlarınızla nice canlara ulaşıyoruz ve ulaşmak istiyoruz. 

Bu yolda bize destek olan herkese sonsuz teşekkürlerimizle.